„(…)Podstawa to rozmowa z dzieckiem. Warto poświęcić dzieciom czas by omówić
z nimi, jakie korzyści i jakie zagrożenia znajdziemy w internecie (…)”
Dzisiejszy świat, chociaż daje dzieciom o wiele więcej możliwości niż dawał choćby 10 lat wstecz. To niesie ze sobą też o wiele więcej zagrożeń. Bogactwem wiedzy i rozrywki jest niewątpliwie Internet. Może on niestety także być źródłem wielu negatywnych zjawisk. Nie trudno nawet przez przypadek trafić na strony pełne przemocy, złych, wulgarnych obrazków, filmów, gier i innych treści. Trzeba też strzec nasze pociechy przed nadmierną ufnością w internecie, gdyż nie brakuje tam ludzi, którzy pragną wykorzystać ufność i niewinność naszych pociech.
Podstawa to rozmowa z dzieckiem. Warto poświęcić dzieciom czas by omówić z nimi, jakie korzyści i jakie zagrożenia znajdziemy w internecie. Oczywiście rozmowa powinna być dialogiem, a nie pogadanką czy monologiem rodzica. Dzieci muszą czuć, że mówimy i robimy wszystko z troski i miłości. Nie można bezgranicznie i bezkrytycznie ufać dzieciom w zakresie korzystania z sieci. Nawet mądre dzieci czasami błądzą. Dlatego ważne jest by rodzice spokojnie i z cierpliwością wyjaśnili swoim dzieciom jak wiele zagrożeń kryje się w wirtualnym świecie. Powinniśmy uświadomić naszym pociechom, że przez Internet łatwo jest nawet złym ludziom udawać naszych przyjaciół. Dlatego trzeba je przestrzec przed podawaniem swoich danych, zdjęć i innych prywatnych informacji oraz przed nawiązywaniem kontaktów z obcymi.
Kolejna ważna sprawa. Rodzice muszą mieć prawo do kontroli treści, które przeglądają dzieci. Warto, co jakiś czas przejrzeć historię odwiedzanych stron, zobaczyć, jakie pliki pobierają nasze dzieci, jakie aplikacje, programy i gry instalują na komputer. Nawet, jeśli taka kontrola budzi sprzeciw dzieci i nasz opór moralny, to i tak warto być konsekwentnym.
Warto też zainteresować się możliwością blokowania niektórych stron i treści w internecie. Pomoże to w znacznym stopniu uchronić nasze dzieci przed niepożądanymi treściami z jednej strony, a z drugiej nasz komputer przed możliwością zawirusowania. Jeżeli z domowego komputera korzystają najmłodsi warto zainwestować w dobrego antywirusa lub/i np. w program Opiekun Dziecka. Odpowiednio ustawione zabezpieczenia znacznie ograniczą możliwość korzystania ze stron, które mogą być szczególnym zagrożeniem.
Co daje nam program Opiekun Dziecka?
– doskonale blokuje strony, których nie chcemy aby dziecko oglądało,
– ustalamy czas ile dziecko może spędzić w internecie,
– możliwość sprawdzenia stron jakie dziecko przeglądało.