„To dzięki grom Lego dzieci mogą tworzyć prawdziwe dzieła i przenosić swoje pomysły
do świata realnego a tym samym rozwijać swoje zdolności manualne.”
Wyobrażaliście sobie świat zbudowany z klocków Lego? Prawdopodobne nie raz. A czy chcieliście znaleźć się w takim świecie i zobaczyć, jak mogłoby tam wyglądać życie? Tę możliwość, małym i dużym fanom, dawały budowane z klocków parki rozrywki i miasteczka w miniaturze. Taką potrzebę „wejścia do środka”, firma starała się i nadal stara realizować na wielu płaszczyznach.
Aby nadążać za zmianami, aktualizuje się znane zestawy, tworzy nowe trendy i szybko adaptuje popularne zjawiska. Harry Potter, Władca Pierścieni, Hobbit, Star Wars to przykłady przełożenia na język klocków książek i filmów. „Lego” tworzy własne seriale (Lego Ninjago) przenosi na mały ekran dzieła kinowe (Star Wars) i realizuje na dużym, własne pomysły (Lego: Przygoda, Lego Batman).
A wszystkie te światy możemy kupić i zbudować we własnym pokoju.
Współczesny Lego Land
Gdy kolejne pokolenia coraz częściej oddawały się wirtualnym przyjemnościom należało podążyć za potrzebami fanów aby nadal być częścią ich życia. Nie oznaczało to rezygnacji z tworzenia prawdziwych klocków, tylko wprowadzenie ich do innej rzeczywistości. Przy obecnej technologii komputerowej na ekran można przenieść dosłownie wszystko. Nic więc dziwnego, że możemy spotkać gry i zabawy znane z dzieciństwa starszych pokoleń.
Do tego medium klocki weszły przebojem i rozwijają się. Kategorii i rodzajów gier, opartych na duńskiej marce jest bardzo wiele. Można zacząć od takich, w których klocki nadal służą pierwotnym celom gdzie budujemy i konstruujemy, przerabiamy i burzymy – przy tym bawiąc się prawie tak jak w „realu”.
Tworzymy, budujemy, kreujemy…
Takie gry, skierowane do najmłodszych, rozbudowują wyobraźnię będąc przy tym bardziej bezpieczne niż prawdziwe klocki zwłaszcza dla małych dzieci – nie dają dziecku okazji do spróbowania jak jakiś element budowli „smakuje”. Starsze dzieci mogą tworzyć prawdziwe dzieła i przenosić swoje pomysły do świata realnego a dzięki temu rozwijać swoje zdolności manualne. Ale na tym sprawa się nie kończy. Za uroczymi w swej prostocie grami pojawiały się kolejne, które wykorzystywały znane i dobrze kojarzone wzory i figurki. Korzystając z tej prostej bazy i masy dodatków, można znaleźć się w wielobarwnym i pełnym różnych istot świecie, w którym sterujemy postacią, wykonujemy zadania i pokonujemy trudności. Praca na farmie, jazda wozem strażackim, surfing to zaledwie kilka przykładów, a wszystko w otoczeniu dobrze nam znanych kształtów. Dzieci mogą więc tworzyć, budować, wcielić się w swoich bohaterów i mieć wpływ na jego losy.
Trend przenikania się produktów między dwoma światami jest dość powszechny, a w tym przypadku jest niezwykle rozbudowany i wszechstronny. Gry kojarzone z marką Lego znamy już jako gry online, do pobrania, jako aplikacje albo w wersji na konsolę. Grono odbiorców sięga od kilkulatków budujących proste konstrukcje, kolorujących rysunki, przez starsze dzieci uruchamiające gry o wyższym poziomie trudności, aż po dojrzałych graczy wykonujących skomplikowane zadania. Będzie to: życie codzienne, fantastyka ze smokami, trollami, rycerzami, wróżkami i piratami a nawet science fiction i wynalazki przyszłości. Urokowi klockowego świata nie oparły się również komiksy – na tych pozycjach wymienić można chociażby Supermana czy Batmana.
Klocki od zawsze cieszyły dzieci. Okazuje się jednak, że niektórzy z nas nie do końca wyrastają z dzieciństwa 🙂