Zwierzęta w grach dla dzieci

„Nasze gry sprzyjają rozwojowi. Nie dziwi więc, że poprzez odpowiednią tematykę
wpływają na kształtowanie empatii.”

Artykuł - PDF

Dzieci uwielbiają zwierzęta.

Kochają małe i puchate kuleczki, fascynują się dużymi i dostojnymi gatunkami, wpatrywałyby się w pływające rybki i słuchały kanarków. Posiadanie zwierząt wzbogaca emocjonalnie dziecko. Powszechny, medialny przekaz buduje u dzieci taką potrzebę. Niestety nie zawsze to idzie w parze z gotowością przyjęcia na siebie odpowiedzialności za nowego domownika. Wiek dziecka, tryb życia, obowiązki pozadomowe i coraz częstsze alergie niejednokrotnie stają na przeszkodzie do spełnienia tych dziecięcych marzeń.

Zwierzęta i Dzieci Kompromisem między pragnieniami a rzeczywistością były maskotki, figurki, zestawy tematyczne. Wiele firm wychodziło naprzeciw potrzebom. Rynek gier i rozrywki wirtualnej szybko odnalazł się w świecie flory i ze swej strony stworzył dla dzieci mnóstwo bezpiecznych i edukacyjnych zabaw ze zwierzętami w roli głównej. Dzieci, korzystając z bogatej oferty gier online na stronie BobiBobi mogą aktywnie brać udział w życiu wirtualnego zwierzaka. Zaspakajając swoja chęć zabawy uczą się reagować na potrzeby drugiej strony.

Zwierzęta i zwierzątka – opieka nad nimi

Taką przygodę można zacząć od gier z jednym pupilem. Do wyboru jest sporo zwierzątek i tym samym szansa na znalezienie takiego, który podbije serce dziecka. W ich ramach dzieci wykonują czynności obejmujące mycie, czesanie, zabawę, karmienie. Najpopularniejsze zwierzęta to kotki i pieski (Opieka nad kotkiem, My Puppy Play Day) ale nie jedyne. Może to być symulacja opieki domowej, jak i wirtualny salon SPA dla czworonogów, gdzie można je stroić i zdobywać punkty za sprawne wykonane zadanie (Doggy Salon). Na tym etapie dziecko poznaje poprzez zabawę podstawowe wyzwania związane z posiadaniem czworonoga i uczy się, że od tego zależy jego szczęście.

Podobne, ale trudniejsze są gry zarządzenie czasem, gdzie podopiecznych jest trochę więcej. Dziecko wcielając się w opiekuna / pracownika np. schroniska lub hotelu dla zwierząt (Schronisko dla zwierząt, Zwierzęcy żłobek) przyjmuje na siebie odpowiedzialność za większą grupę i wykonuje bardziej skomplikowane zadania. Poza odpowiedzialnością uczy się organizacji pracy, refleksu i ćwiczy różne sprawności.

Opieka w grach Nasze gry sprzyjają rozwojowi. Nie dziwi więc, że poprzez odpowiednią tematykę wpływają na kształtowanie empatii. Temu służą gry z opieką nad pokrzywdzonymi zwierzątkami. Krajobraz i gatunki mogą być różnorodne, ale zasada jest taka sama. Poznać, pomóc, uszczęśliwić. Poznając więc szerokie spektrum gatunków i ich świat pokazują, że człowiek jest częścią ekosystemu i takie ludzkie wsparcie jest ważne. (Szpital na farmie, Jedzonko komu, komu)

Odpowiedzialność w małym i szerokim zakresie najlepiej widać w grach z prowadzeniem hodowli. To już nie tylko czyszczenie, karmienie i odpoczynek ale połączony system zależności. Tym samym Gry Zwierzęta to także przedsiębiorczość, długofalowe myślenie i planowanie kolejnych kroków. Można koncentrować się na jednym temacie jak np. akwarium (Fish tank) na jednym gatunku (Farma owieczek) albo prowadzić całą farmę z jej licznymi mieszkańcami (Youda farmer, Farm Frenzy). Gry takie wykraczają poza opiekę i uczą, jak wiele to my, ludzie zawdzięczamy innym istotom. Nasze jedzenie, ubrania, rozrywki. Ale najważniejsze, ze pokazują obu-stronność tych powiązań. Szeroki zakres rozrywki, umiejętności i uczuć.

Autor: BobiBobi
Więcej:

Gry dla dziewczyn

Gry dla dziewczyn