Jak Zostać Malarzem – Malowanki i Kolorowanki

Nauka poprzez zabawę to najlepsza forma wspierania rozwoju dziecka. Dlaczego zabawa jest tak ważna? Małe dzieci nie rozumieją, co to jest obowiązek i nie umieją myśleć dalekosiężnie. Nie wiedzą, że jeśli nie zdobędą jakiejś umiejętności właśnie w tym okresie ich dzieciństwa to za parę lat może to być powodem problemów w nauce i integracji społecznej. Jeśli będzie im się narzucać jakąś czynność ale pozbawi się ją jakiekolwiek atrakcyjności to teraz, ale i na przyszłość zniechęci się je do tego. Dlatego warto poszukiwać i bawić się.

Dobrym sposobem na wypełnienie wolnego czasu okresu dzieciństwa są kolorowani i malowanki. Po przejściu przez dziecko etapu mazania we wszystkie strony, na czymkolwiek i czymkolwiek, można zacząć ukierunkowywać ich wysiłki. Kolorowanki są wspaniałym narzędziem na ćwiczenie motoryki małej, koordynacji miedzy okiem i ręką. Nie wiedząc o tym rozwijają umiejętności analizy i syntezy wzrokowej.

Poziom dostępnych na rynku i w internecie kolorowanek jest tak różnorodny, że znajdzie się coś dla początkującego „malarza”. Proste a jednocześnie atrakcyjne wizualnie obrazki zachęcają do wypełnienia ich kolorami. Dzieci mogą poznać barwy. Z początku ich przyporządkowanie może nie być właściwe, ale nie warto tego negować. Dziecko rozwija w ten sposób kreatywność i wyobraźnię a z czasem nauczy się operować właściwymi kolorami i dobierać je należycie. Przyjdzie też czas na to, że wraz z rozwojem zdolności manualnych, starać się będzie utrzymać w wyznaczonych liniach. Z prostych malowanek przejdzie do bardziej złożonych, gdzie wyodrębni z obrazu więcej elementów poznając przy okazji różnorodność świata. Im bardziej zaangażuje się w cel, jakim jest wypełnienie pola tym bardziej ćwiczy wytrwałość i koncentrację.

Kolorowanki i malowanki, poza poziomem trudności, różnią się też tematyką. Jest ona dość ważna bo to właśnie tematyka często decyduje o atrakcyjności gry dla dziecka. Dla jednych będą to samochody, dla innych zwierzątka lub postacie z bajek. Starsi zaś mogą wybierać malowanki w stylu mandala. Ten ostatni styl pozwala na swobodne operowanie kolorem i tworzenie przez dziecko czegoś nowego i indywidualnego.

Te pierwsze malarskie kroki, zdobyte przy tym pewne umiejętności i technika będą idealną bazą pod tworzenie własnych prac i przenoszenie na papier pomysłów. Jest to okres własnej twórczości plastycznej. Samodzielnie narysowane i namalowane prace, których nie ogranicza nic poza formatem kartki.

Autor: BobiBobi
Więcej:

Gry dla dziewczyn

Gry dla dziewczyn