Wybierając gry i rozrywki dla dzieci, zawsze z tyłu głowy kołacze się pytanie o ich przydatność, lub z drugiej strony, o ewentualnie szkodliwy wpływ na ich rozwój. Dlatego, gdy wybór ten leży w rękach odpowiedzialnych rodziców, szala zwycięstwa przechyla się w stronę gier edukacyjnych i rozwojowych.
Jak efektywnie i w przyjemny sposób wspierać rozwój własnego dziecka? Czy jest szansa na to, by zabawa uczyła koncentracji, samodzielności i kreatywności?
Nie trzeba długo szukać, by znaleźć całkiem sporo propozycji gier logicznych. Warto jednak chwilę się zastanowić nad wyborem, bo prawdziwa gra logiczna powinna zmusić dziecko do wysiłku umysłowego. Czy każda gra opatrzona kategorią „logiczna” naprawdę uczy logicznego myślenia?
Z reguły, nikt nie ma planu wprowadzać potencjalnego odbiorcy w błąd, bo doświadczenie szybko zweryfikuje taką grę. Jeśli więc już logiczne gry staną się stałym elementem rozrywki dla dziecka, warto zastanowić się nad walorami i korzyściami wynikającymi z tej formy spędzania czasu aby wybierać gry pod kątem wieku, zainteresowań i etapu rozwoju dziecka.
Tylko dobrze dobrana i przemyślana gra będzie stanowić dobry trening umysłu. Z założenia służą temu, by w łatwy i przyjemny sposób zmusić dziecko do użycia myślenia, a dokładniej – zasad dedukcji, w celu rozwiązania zagadki lub wykonania zadania. Tego typu zabawa pomaga im kreować rozwiązania z jednoczesną nauką praw panujących w społeczeństwie, fizyce i wielu innych dziedzinach.
W grach z budowaniem klocków, dziecko szybko pojmie, że trójkąt ustawiony na czubku nie utrzyma się a koło zjedzie z pochyłości. Uzupełnianie rysunków utrwali obrazy przedmiotów i zwierząt. W innych dziecko będzie musiało ustawić elementy według jakiegoś schematu. Może też dopasowywać w pary różne rzeczy na podstawie skojarzeń lub próbować zapamiętać ich ustawienie w grach tylu „memory”.
W pewnym wieku, gdy wszystko jest nowe, takie gry wystarczą na intensywną i radosną pracę dziecka.
Dla starszych dzieci ale i dorosłych, wprowadza się częściej element rywalizacji, sprawdzania swoich umiejętności, refleksu, czujności ale i obserwacji i przewidywania poszczególnych ruchów/decyzji. Będą to różne, klasyczne wersje lub nowoczesne wariacje oparte na takich grach, jak szachy i warcaby, kółko i krzyżyk, okręty ale i zadania polegające na wyjściu z labiryntu, uzyskania jakiegoś efektu (np wprowadzenie kuleczki do określonego miejsca, przy korzystaniu z różnych mechanizmów).
Ilość takich gier jest przeogromna.
Czy uczą logicznego myślenia?
Tak. Niektóre w wąskim a inne w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. Ale to tylko kwestia wyboru, który trzeba dostosować do potrzeb i możliwości odbiorcy.