Klawiatura – Lubię To

Trudno sobie obecnie wyobrazić korzystanie z komputera bez użycia myszki a tylko i wyłącznie przy pomocy klawiatury. A jednak, tak to się właśnie odbywało. Niezbędna była wtedy znajomość kodów i kombinacji przycisków. Bez tej wiedzy nie dało się nic zapisać, zmienić ani nawet wykonać tak obecnie banalnej czynności, jak zmiana czcionki.
O ileż łatwiejsze stało się życie przeciętnego użytkownika komputera wraz z dodaniem do komputerów myszki, dzięki której wiele rzeczy można było zrobić za pomocą jednego kliknięcia. Łatwiejsze też się stało poruszanie po pulpicie, płynne przechodzenie w określone miejsce w dokumentach tekstowych i kalkulacyjnych, wybieranie funkcji i dokonywanie zmian.
A jak, to wyglądało w punktu widzenia graczy?
Gdy nie było myszki, producenci gier także tworzyli swoje tytuły w oparciu o sterowanie tym, co każdy komputer miał, klawiaturę.
W chwili, gdy do użycia weszła myszka, gry zaczęły korzystać z jej atutów. To przyniosło nowe możliwości. Podobnie jak pojawienie się tabletów i smartfonów. Ale i nowe wyzwania.
Każda zmiana w świecie technologi i dostęp do nowinek, powoduje próby dostosowania się rynku gier i ich reorganizacji na poziomie programowania. Trzeba je dostosować do formy sterowania a najlepiej stworzyć grę uniwersalną dostosowaną i do komputerów i do tabletów. W zasadzie wiele z nich steruje się za pomocą myszki i palca.
Ale czy to znaczy, że klawiatura wyszła z obiegu?
Gry sterowane przy jej użyciu nie tylko nie wyszły z rynku ale nadal są tworzone nowe. Niektóre są dość proste i łatwe do opanowania przez młodych graczy ale są też gry skierowane do ambitniejszych odbiorców.
Założenie ogólne jest takie, że sterujemy wydarzeniami na ekranie za pomocą przycisków. Najczęściej używane są strzałki. Wystarczą do zabawy z prostymi grami, gdzie poruszamy postacią, pojazdem lub innym ruchomym przedmiotem.
W grach z lotu ptaka, logicznych, układankach, labiryntach, tetris strzałki służą do przemieszczania ich po polu gry w różnych kierunkach np. przu omijaniu przeszkód. W grach gdzie poruszamy postacią w świecie widzianym horyzontalnie strzałki w boki pozwolą na jej ruch do przodu i tyłu. Strzałki w górę i w dół mogą mieć różne funkcje zależnie od potrzeb. Może to być lot, skok, przykucnięcie, strzał, kopniak i wiele innych dodatkowych ruchów.
Dla gier o wyższych wymaganiach używa się większej ilości przycisków. Obok strzałek jest to grupa położnych obok siebie klawiszy WASD, które odpowiadają tym właśnie literom. Gra na obie ręce pozwala na wiele skomplikowanych manewrów i czynów, a wszystko zależy od umiejętności szybkiego wybierania i/lub tworzenia kombinacji przycisków.
O tym, że klawiaura ma się dobrze w świecie gier niech poświadczy to, że są tworzone specjalne klawiatury dedykowane właśnie dla graczy.
Najczęściej spotykanymi grami klawiaturowymi są FPS, RPG, przygodowe, wyścigi i sportowe. I są to gry na najwyższym poziomie.

Autor: BobiBobi
Więcej:

Gry dla dziewczyn

Gry dla dziewczyn